Kategorija: Paris 2024

OLIMPIJSKE IGRE, deklasirana Francuska, Srbija u četvrtini finala

VSS Marcel ter Bals

Srbija – Francuska 15:8 (4:2, 4:2, 4:2, 3:2)

Akvatik centar. Sudije: Margeta (Slovenija), Aleksandresku (Rumunija). Igrač više: Srbija 8 (4), Francuska 9 (4). Peterci: Srbija 2 (2), Francuska 1 (1).

Srbija: Filipović, Mandić 2, S.Rašović 2, Ranđelović 1, Ćuk 1, Dedović 1,  Drašović 2, N.Jakšić 1, Vico 1, Ubović 2, P.Jakšić 1, V.Rašović 1, Mišović. Selektor: Stevanović.

Francuska: Duboa, Sudadie, Krusila 1, Bue 1, Kaš , T.Vernu 2, M.Vernu 1, Bjorč, Marzuki 2, Bodegas 1, Vanpeperstart, Nardom, Fontani. Selektor: Bruzo.

Vrhunskom partijom, najboljom od kada ekipu vodi Uroš Stevanović, Srbija je na impresivan način savladala Francusku 15:8 (4:2, 4:2, 4:2, 3:2) i plasirala se u četvrtfinale. Na taj način ispunjen je prvi cilj u Parizu. U poslednjem kolu rival je Mađarska koja je izgubila od Australije pa naš tim može i do trećeg mesta u grupi.

Francusku je pobedio tim koji je znao šta hoće, od prvog do poslednjeg minuta. Svi zaslužuju čestitke a ova utakmica je značila Filipoviću koji je na golu imao 11 odbrana od 17 šuteva. Svi su bili izuzetno dobri, pomenimo ipak buđenje Strahinje Rašovića, neumornog Dedovića koji se pobrinuo za dva peterca, Drašovića takodje,mlade Petra Jakšića i Mišovića , potom centre a o najiskusnijim Ćuku, Mandiću i Nikoli Jakšiću da ne pričamo. gotovo da nije bilo poteza koji je mogao da izazove ljutnju smirenog selektora. Srpski šut 30-15, svi su se osim golmana upisali u strelce, Francuska 32-8.

Odlična je bila srpska prva četvrtina u svakom pogledu. Moglo je i ubedljivije od 4:2. Mandić je iz prvog napada posle dosuđenog peterca doveo svoj tim u vođstvo. Odbrane su delovale dobro, Filipović je bio siguran u tom delu utakmice. Ranđelović je sa 2:0 iskoristio asistenciju Ćuka sa igračem više.  Francuzi su smanjili a u poslednjih 49 sekundi vidjena su tri gola. Prvo se Vico izborio za poziciju i sigurni savladao Fontanija. Naredni napad je bio sa igračem više Francuza koji je preciznim udarcem završio Tomas Vernu. Srbija je imala 23 sekunde za završnu akciju i kada je ostalo još pet sekundi Strahinja Rašović je bio precizan.

Dedović se u drugoj četvrtini ponovo izborio za peterac kojeg je realizovao Strahinja Rašović. Uvukla se nervoza u redove Francuza, odbrana Srbije je delovala moćno, Filipović je imao najbolje minute na turniru, bio je smiren, siguran, izvanredan. Tajm aut Brizija nije dao rezultat. Petar Jakšić se u bratskoj produkciji upisao za 6:2 a potom je Marzuki u poslednjem sekundu napada iz očaja savladao srpskog golmana. Vratio je gol Mandić sjajnim udarcem a kada je Srbija 87 sekundi do poluvremena dobila igrača više Stevanović je uzeo tajm aut. Akciju je sjajno realizovao Drašović. Do kraja četvrtine Marzuki se ponovo upisao kada je ostalo još 14 sekundi.

Loše je počelo drugo poluvreme. Bodegas sa igračem više i Krusila iz peterca i utakmica je ponovo dobila na dramatici, bilo je 8:6 za Srbiju. Kriza je kratko trajala. U pravom trenutku kapiten Nikola Jakšić je prekinuo francusku seriju od tri gola. Pridružio mu se dobro poznat francuskim ljubiteljima vaterpola Viktor Rašović. Serija se nastavila. Drašović i Ubović su kombinovali sa igračem više da bi ovaj drugi smestio loptu i mrežu za 11:6 na polovini trećeg dela. Nije tu Ubović stao. Posle presečene kontre, Ćuk ga je spojio sa golom a centar je lobovao zabezeknutog Fontanija. Rasterećena Srbija je igrala svoj vaterpolo a Francuska je bila nemoćan statista.

Sjajnog Filipovića je u poslednjoj četvrtini zamenio Mišović sa prvim minutima na olimpijskom turniru i odmah pokazao da može da bude oslonac. Izvanredni Dedović je iskoristio igrača više, blistavu igru nagradio golo, u prvom minutu nastavka. Srbija je imala ogromnu prednost, trebalo je samo trošiti vreme i sačekati kraj sa tri boda. Za takvu akciju nije bilo problema, Srbija je na impresivan način uz golove Ćuka i Drašovića poslala domaćina turnira van domašaja najboljih osam ekipa.

Posle svega što se događalo u prva tri kola čini se da za Srbiju sada počinje olimpijski turnir.